Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje ocieplenie domu? Cena ocieplenia domu

Koszt ocieplenia domu o powierzchni ścian 200 m2 styropianem to wydatek rzędu około  24 000 – 28 000 zł (przy średniej cenie za 1m2 styropianu w wysokości 40 zł, z uwzględnieniem robocizny i dodatkowych materiałów).

Ocieplenie domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędności w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki ociepleniu możesz zagwarantować wszystkim mieszkańcom odpowiedni komfort termiczny i skutecznie ograniczyć straty ciepła. Nie sposób jednak ukryć, że aby cieszyć się mniejszymi wydatkami za energię, najpierw konieczne będzie poczynienie pewnych inwestycji. Jaka jest cena ocieplenia budynku w przypadku styropianu i wełny?

rusztowanie

Ocieplenie domu styropianem – cena

Pierwszym materiałem, który może zostać wykorzystany do ocieplenia domu, jest powszechnie stosowany styropian.

Jak kształtuje się ocieplenie domu styropianem cena za 1m2 2022? Do ocieplenia domu wykorzystuje się przeważnie płyty styropianowe o grubości 10 cm, 12 cm lub 15 cm, w kolorze białym. Średnia cena za 1 m2 styropianu o grubości 10 – 12 cm wynosi około 40 zł.

Kwota wydana na ocieplenie budynku będzie zależeć teraz od tego, jaką ma on powierzchnię ścian. Jeśli jest to przykładowo 100 m2, będzie to 4000 zł, jeśli 150m2 – 6000 zł, a jeśli 200 m2 – 8000 zł. Mowa tu jednak na tę chwilę wyłącznie o koszcie samego materiału głównego.

Ocieplenie domu wełną – cena

Do ocieplenia domu możesz wykorzystać również wełnę mineralną skalną lub wełnę mineralną szklaną, która jest nieco droższa.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat cena wełny mineralnej wzrosła niestety aż o kilkadziesiąt procent,  obecnie mogąc osiągać w niektórych przypadkach nawet 65 – 85 zł za 1 m2 wełny o grubości 15 – 20 cm.  Przy takich cenach koszt ocieplenia domu o powierzchni ścian 200 m2 będzie wahać się od 13 000 do 17 000 zł (bez robocizny).

Ocieplenie domu – cena pozostałych materiałów

Oczywiście w powyższych cenach nie uwzględniono kosztów innych materiałów, takich jak zaprawa, siatka z włókna szklanego, czy klej. W przypadku domu o powierzchni ścian 200 m2 jest to najczęściej wydatek rzędu około 3000 zł (zaprawa w granicach 1000 zł, siatka – 600 zł, klej – 1000 zł).

Koszt robocizny ocieplenia domu

Ile kosztuje ocieplenie domu? Na ostateczny koszt ocieplenia domu składa się oczywiście również cena robocizny.

Koszt robocizny ocieplenia domu styropianem może wynieść Cię 60 – 75 zł za 1 m2. Nieco droższe stawki pojawiają się w przypadku wełny – tutaj cena robocizny może osiągnąć nawet 80 zł za 1 m2.

Orientacyjny koszt ocieplenia domu styropianem, powierzchnia ścian 200 m2

Mając na uwadze powyższe, orientacyjny koszt ocieplenia domu o powierzchni ścian 200 m2 z wykorzystaniem styropianu wyniesie:

  • Styropian o grubości 10 – 12 cm przy cenie około 40 zł za 1 m2 = 8000 zł
  • Dodatkowe materiały (zaprawa, siatka z włókna szklanego, klej) = szacunkowo około 3000 zł
  • Robocizna przy stawkach 65 – 85 zł za 1 m2 = 13 000 – 17 000 zł.

Razem: 24 000 zł – 28 000 zł.

*W obecnych czasach ceny materiałów budowlanych ulegają sporym wahaniom, dlatego podanych powyżej stawek granicznych nigdy nie powinno brać się za pewnik. Informacje o bieżących cenach towarów i usług najlepiej czerpać bezpośrednio z hurtowni i sklepów budowlanych oraz od usługodawców.

To może Cię również zainteresować

O ostatecznym charakterze, wyglądzie naszego domu przesądza właśnie elewacja. Mimo wielu nowych, dostępnych rozwiązań, malowanie elewacji nadal cieszy się największym zainteresowaniem. Decydują się na nie zarówno właściciele nowych budynków, jak i mieszkańcy starszego budownictwa. Na jaki koszt malowania domu powinniśmy się przygotować w 2022 roku? Ile kosztuje malowanie elewacji zewnętrznej domu lub bloku za 1m?

Przeczytaj więcej

Kładzenie płytek to czynność, której większość z nas nie podejmuje się na własną rękę. Kafelkowanie wymaga nie tylko umiejętności, precyzji, ale i odpowiednich narzędzi. Chcesz wykończyć łazienkę, kuchnię, balkon, taras, a może garaż? Sprawdź zatem ile kosztuje położenie metra płytek podłogowych i ściennych!

Przeczytaj więcej

Przychodzi taki moment, w którym wygląd naszych ścian zaczyna pozostawiać wiele do życzenia. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje malowanie pokoju za metr?

Przeczytaj więcej

Dowiedz się czym najlepiej ocieplać dom

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *