Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? Cena wypożyczenia samochodu

Cena wynajmu samochodu rozpoczyna się od około 70 zł za dobę w przypadku aut należących do segmentu A.

Koszt wypożyczenia auta to jedna z tych kwestii, którą wiele osób interesuje się przede wszystkim w okresie wakacyjnym, w związku z planowanym urlopem. Wynajem samochodu może okazać się konieczny również w innych sytuacjach, na przykład w razie awarii własnego pojazdu i braku dostępu do modelu zastępczego. To, ile kosztuje wypożyczenie auta, w praktyce zależy od kilku czynników.

auto

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? Czynniki wpływające na cenę

Podstawowym czynnikiem determinującym cenę wypożyczenia auta jest jego segment (klasa). Wypożyczalnie stosują w tym przypadku ogólnie przyjętą w Europie klasyfikację motoryzacyjną, w której za kryterium bierze się wielkość pojazdu (ale i nie tylko). Na tej podstawie wyróżnia się klasę A, B, C, D, E, F, J, M, S. Do najpopularniejszych należy klasa A (samochody małe, mini), klasa B (samochody miejskie), klasa C (samochody kompaktowe; klasa niższa-średnia), klasa D (samochody rodzinne; klasa średnia), klasa E (samochody ekskluzywne; klasa wyższa-średnia) i klasa F (samochody luksusowe). Klasa S to samochody sportowe, J – terenowe (na każdą drogę), a M – vany.

Na cenę wynajmowanego auta wpływać będzie także planowany okres wynajmu. Najczęściej im jest on dłuższy, tym też oferta staje się nieco atrakcyjniejsza. Różnica w wypożyczeniu auta na 1-2 dni a 8+ dni wynosi przeważnie około 20 zł za dobę.

Ostateczna kwota może zostać uwarunkowana ponadto tym, czy planujemy wyjeżdżać za granicę, przewidujemy dodatkowego kierowcę lub chcemy, aby pracownik wypożyczalni dostarczył samochód pod wskazany adres. Nie można zapomnieć oczywiście o sezonie, porze roku. Wyższych cen należy spodziewać się przede wszystkim w miesiącach wakacyjnych.

Cena wypożyczenia auta – opłaty dodatkowe

Warto pamiętać przy tym, że nie wszystkie funkcjonalności są wliczone w cenę wynajmu auta. Decydując się na niestandardowe wyposażenie (m.in. nawigację, łańcuchy na koła, czy dziecięcy fotelik) wypożyczalnia najpewniej obciąży nas dodatkowymi opłatami.

Kolejną z istotnych kwestii jest także kaucja, której wymaga większość firm.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na dobę i na tydzień?

Cena za wypożyczenie auta podawana jest w przeliczeniu za dobę. Najmniej zapłacimy za samochody klasy A – tutaj ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, z reguły jednak nie mniej niż 60 zł za dobę. Przykładami pojazdów w tych cenach jest m.in. Toyota Aygo i Fiat 500. W takim razie ile kosztuje wypożyczenie takiego samochodu na tydzień? Łatwo ustalić, że cena za wynajem auta na 7 dni wyniesie minimum 420 zł.

Największy wydatek (poza segmentem sportowym) stanowi natomiast wynajem samochodów klasy D – F, których ceny mogą wynosić kilkaset zł za dobę. Stawki oscylują tu w granicach od 200 zł do nawet 500 zł. Wynajem takiego auta na tydzień będziemy dlatego liczyć już najczęściej w tysiącach zł.

Cena wynajmu auta obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie OC, a w przypadku samochodów wyższych klas może zostać rozszerzona przez właściciela również o polisę AC.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na miesiąc?

Jeżeli auto ma zostać wypożyczone na miesiąc, wypożyczalnie dla poszczególnych segmentów i modeli mogą ustalać taką stawkę odgórnie, bez przeliczania na dobę. Ceny rozpoczynają się w tym przypadku od około 2 tys. zł.

 

To może Cię również zainteresować

W ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy bum na kampery – wyjątkowe domy na kółkach, dające poczucie wolności i pełnej niezależności. Z kamperów korzystają dzisiaj ludzie młodzi, dorośli, a nawet seniorzy. Każdy, kto ceni sobie swobodę podróżowania i fakt, że wszystko to, czego potrzebuje, znajduje się zawsze w zasięgu jego ręki. Marzysz o swoim własnym kamperze? Sprawdź zatem, ile kosztuje kamper! Jaka jest cena kampera nowego, a jaka używanego?

Przeczytaj więcej

W ostatnim czasie przeżywamy prawdziwy bum na kampery – wyjątkowe domy na kółkach, dające poczucie wolności i pełnej niezależności. Z kamperów korzystają dzisiaj ludzie młodzi, dorośli, a nawet seniorzy. Każdy, kto ceni sobie swobodę podróżowania i fakt, że wszystko to, czego potrzebuje, znajduje się zawsze w zasięgu jego ręki. Marzysz o swoim własnym kamperze? Sprawdź zatem, ile kosztuje kamper! Jaka jest cena kampera nowego, a jaka używanego?

Przeczytaj więcej

Hulajnogi elektryczne podbijają nasze ulice. Jeździ na nich zarówno młodzież, jak i dorośli. Hulajnogi elektryczne okazały się doskonałym środkiem transportu do szybkiego, sprawnego poruszania się po mieście z pominięciem korków. Są wykorzystywane nie tylko w celach rozrywkowych, ale i używane w dojazdach do pracy, czy szkoły. Ile kosztuje hulajnoga elektryczna? Jaki jest koszt ładowania hulajnogi?

Przeczytaj więcej

Sprawdź czy wynajem auta jest opłacalny

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *