Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje oliwa z oliwek? Cena oliwy z oliwek

Litr oliwy z oliwek kosztuje

Średnio

64,33 zł

Cena min.

35,00 zł

Cena max.

90,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Oliwa z oliwek cena za litr waha się od około 35,00 zł do nawet 90,00 zł.

Oliwa z oliwek to podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej. Dzisiaj jednak zna ją doskonale każdy z nas. Jest jednym z najstarszych z pozyskiwanych olejów, który obecnie, mimo że używany głównie w kuchni, znajduje również o wiele szersze zastosowanie! Jakie właściwości odżywcze ma oliwa z oliwek? Jakie jej typy wyróżniamy? Jak stosować ten olej? I wreszcie – ile kosztuje oliwa z oliwek?

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
jarocin68,002023-12-06
świdnica35,002023-02-01
piła90,002023-01-31
Oliwa z oliwek w misce

Oliwa z oliwek – źródło cennych składników

Oliwa z oliwek zawiera najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych spośród innych, popularnych olejów roślinnych, takich jak rzepakowy, lniany, słonecznikowy. Jest także źródłem witaminy E, K, kwasów omega-3 i omega-6. W oliwie z oliwek znajdziemy ponadto związki fenolowe, trójglicerydy, beta-karoten, tokoferole, czy sterole.

Eksperci wskazują, co zostało potwierdzone również licznymi badaniami, że dzienne spożywanie pół łyżki stołowej oliwy z oliwek obniża ryzyko śmierci z powodu m.in. raka, czy chorób układu krwionośnego. Zaleca się dlatego, aby w miarę możliwości zastępować nią margarynę, masło, czy śmietanę.

Jakie są rodzaje oliwy z oliwek?

Na sklepowych półkach natkniemy się na różne typy oliwy, klasyfikowane ze względu na zawartość wolnych kwasów tłuszczowych. Mniejsza liczba kwasowa świadczy w tym przypadku o lepszej jakości oliwy. W kolejności od najlepszej, rodzaje oliwy z oliwek prezentują się następująco:

  • oliwa extra vergine
  • oliwa vergine
  • oliwa ordinary vergine
  • oliwa lampante
  • oliwa rafinowana (pure)
  • oliwa z wytłoków oliwnych (sansa)
Oliwa z oliwek z naczyniami do gotowania na blacie kuchennym

Oliwa z oliwek – nie tylko w kuchni

Oliwa z oliwek to podstawowy składnik wykorzystywany w kuchni. Idealna do lekkich sałatek warzywnych, w szczególności inspirowanych kuchnią śródziemnomorską, ale i nie tylko. Możesz dodawać ją także do pieczonych lub grillowanych warzyw, dipów, a nawet wykorzystywać do smażenia mięs i ryb.

Po oliwę z oliwek możemy sięgać również w innych przypadkach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona cennym produktem w zabiegach kosmetycznych. Doskonale nawilża i odżywia włosy, skórę, paznokcie, dlatego świetnie nada się do wielu domowych peelingów, maseczek lub aplikacji bezpośrednio na ciało.

Oliwa z oliwek cena za litr

Jaka jest cena za 1l oliwy z oliwek? Przeglądając oferty różnych sklepów, można dostrzec tu spore różnice. Ceny za litr oliwy z oliwek najwyższej jakości, czyli extra vergine, rozpoczynają się od około 35,00 zł i mogą osiągać nawet do 90,00 zł.

To może Cię również zainteresować

Papryka należy do najpopularniejszych warzyw całorocznych, o wszechstronnym zastosowaniu. Idealna do kanapek, sałatek, dań obiadowych, a także jako zdrowa, chrupiąca przekąska między posiłkami. Jaka jest teraz cena papryki? Ile kosztuje kilogram papryki czerwonej? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

Jajka pojawiają się w naszej diecie w różnych postaciach. Ze względu na szereg cennych właściwości warto sięgać po nie regularnie. Najlepiej jednak wybierać w tym celu jajka swojskie, od kur z wolnego wybiegu. Pod względem zawartości cholesterolu polecane są z kolei jajka od kurek zielononóżek, które zawierają go mniej. Ile kosztują jajka? Jaka będzie cena za 10 jaj?

Przeczytaj więcej

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Przeczytaj więcej

Poznaj korzyści wynikające ze spożywania oliwy z oliwek

Sprawdź przepisy z wykorzystaniem oliwy z oliwek

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *