Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje mąka? Cena mąki

Cena mąki za kilogram, to

Średnio

4,06 zł

Cena min.

2,79 zł

Cena max.

4,99 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena mąki pszennej poznańskiej typ 500, za 1 kg waha się między 2,79 a 4,99 zł.

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
gniezno4,392023-12-06
zamość4,992023-01-18
toruń2,792023-01-17
mąka

Mąka – zastosowanie

Mąka to jeden z tych produktów, którego nigdy nie powinno zabraknąć w naszym domu. Możemy przygotować z niej mnóstwo dań, od słodkich po wytrawne, nierzadko z naprawdę minimalnej liczby składników!

Mąkę wykorzystuje się przede wszystkim do:

  • ciast i babek
  • chleba, bułek, bagietek
  • spodów do pizzy
  • placków, racuchów, naleśników
  • zagęszczania sosów i zup
Mąka z rozbitym jajkiem

Mąka – rodzaje i typy

Mówiąc o mące, możemy wyróżnić zarówno jej różne rodzaje, jak i typy.

Do najpopularniejszych rodzajów mąki należy mąka pszenna, orkiszowa i żytnia – są to mąki glutenowe. Na rynku łatwo dostaniemy dzisiaj także mąki określane jako „gluten free”, takie jak mąka kukurydziana, ryżowa, owsiana, jaglana.

Typ mąki, czyli występujące obok niej oznaczenie liczbowe, dotyczy natomiast zawartości substancji mineralnych, określanych jako „popiół”. Im wyższe oznaczenie, tym substancji tych będzie więcej, co przekłada się tym samym na to, że taka mąka jest odpowiednio cięższa. Jedne z najbardziej uniwersalnych typów mąki to typ 450 (mąka tortowa o zawartości popiołu ok. 0,45%), typ 550 (mąka luksusowa o zawartości popiołu ok. 0,55%) i typ 850 (mąka pszenna chlebowa o zawartości popiołu ok. 0,85%). Dostępne są także mąki typ 1850, a nawet 2000.

Kilogram mąki cena

Mąka cena za kg będzie różnić się w zależności od jej rodzaju (mąki bezglutenowe to z reguły produkty droższe), a także miejsca, regionu jej zakupu.

Za wyznacznik weźmiemy jednak klasyczną mąkę pszenną poznańską typ 500. W ostatnim czasie jej cena minimalna wynosiła 2,79 a maksymalna 4,99 zł.

To może Cię również zainteresować

Zastanawiając się nad podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej lodówki, nie sposób pominąć jednego produktu – masła. Nieocenionego, gdy każdego ranka przygotowujesz kanapki dla siebie i swoich bliskich, pieczesz, gotujesz. W związku z ostatnimi podwyżkami cen żywności może interesować Cię, ile kosztuje kostka masła? Z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć?

Przeczytaj więcej

Znany już w czasach starożytnych. Uwielbiany przez dzieci i dorosłych. O wielu cennych i dobroczynnych właściwościach. Mowa oczywiście o miodzie – jednym z najpopularniejszych słodzideł w naszej kuchni. Stosuje się go od pokoleń i nic nie wskazuje na to, aby kiedyś miano z niego zrezygnować. Dlaczego warto jeść miód? Ile kosztuje litr miodu? Sprawdźmy!

Przeczytaj więcej

Ksylitol jest znany w naszym społeczeństwie przede wszystkim jako zdrowszy zamiennik zwykłego, białego cukru. Bardzo często sięgają dlatego po niego osoby będące na diecie, jak i prowadzące zdrowy tryb życia. Czym dokładnie jest jednak ksylitol? Jakie są jego właściwości? Ile kosztuje ksylitol? Poznaj cenę ksylitolu za 1 kg!

Przeczytaj więcej

Dowiedz się więcej na temat typów mąki

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *