Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje małpka kapucynka? Cena małpki kapucynki

Odpowiedź

Ceny małpek kapucynek zaczynają się od 4000 zł.

Małpka kapucynka

Małpka kapucynka, zwinna i inteligentna, znana jest nie tylko z życia w amerykańskich lasach tropikalnych, ale także jako zwierzę domowe. Chociaż jej posiadanie jest kontrowersyjne i regulowane prawnie, niektórzy decydują się na adopcję tych bystrych stworzeń.

małpka kapucynka

Małpka kapucynka – co to za ssak?

Kapucynka to zwierzę znane praktycznie każdemu z nas. Jedna z najbardziej charakterystycznych, rozpoznawalnych małpek na świecie, którą można spotkać w wielu książkach przyrodniczych i niejednym ZOO.

Kapucynki wywodzą się z Ameryki Południowej. Ssaki te należą do rodziny płaksowatych i podrodziny kapucynek. Nie są to zwierzęta dużych rozmiarów. Długość ich ciała wynosi od około 30 do 50 cm, z kolei waga nie przekracza najczęściej 5 kg. Na szczególną uwagę zasługuje ogon, który może osiągać nawet połowę długości całego ciała!

Wśród kapucynek wyróżnia się m.in. kapucynki białoczelne (jasnobrązowa sierść z akcentami kremowymi), kapucynki oliwkowe (biało-brązowe umaszczenie i czarno-szare wzory na głowie), kapucynki biało-czarne (sierść jasna w okolicach głowy i ramion, ciemna w pozostałym zakresie), czy kapucynki czubate o charakterystycznej fryzurze, przypominającej rogi.

Czy małpka kapucynka to zwierzę domowe?

Mimo że małpki kapucynki kojarzą się nam przede wszystkim ze zwierzętami egzotycznymi, żyjącymi na wolności, mogą być także pupilami domowymi. W Polsce są one legalne (pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów), dlatego też w Internecie nie jest trudno napotkać ogłoszenia oferujące ich adopcję lub sprzedaż. Warto zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że nie ma „kapucynek domowych”. Wszystkie zwierzęta dostępne w sprzedaży to tak naprawdę osobniki dzikie. Z tego też względu ich udomawianie spotyka się ze skrajnymi opiniami.

Posiadanie kapucynki w domu dla wielu może zdawać się bardzo kuszącą, interesującą opcją, jednak nie wolno zapominać, że osobniki te mają również określone wymagania i potrzeby. Hodowla kapucynki wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia. Jej zakup powinien zostać w związku z tym bardzo dobrze przemyślany. Pod uwagę trzeba tu wziąć nie tylko koszt małpki kapucynki, a w szczególności to, czy zdołamy zagwarantować jej prawidłowe środowisko do rozwoju.

Małpka kapucynka spinająca się po drzewie

Kapucynka w domu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Rozważasz zakup kapucynki? Zanim sprawdzisz, ile kosztuje małpka kapucynka w Polsce, zobacz, czy jest to zwierzę odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny!

Usposobienie: Kapucynki to zwierzęta radosne, wesołe, przyjazne (bywają jednak zdystansowane, a nawet agresywne względem obcych), ciekawskie i ruchliwe. Trzymane w domu, nie mogą pozostawać wyłącznie w klatce. W hodowli kapucynek potrzebna będzie dlatego większa woliera, która zapewni im przestrzeń do aktywności i zabawy. Małpki te lubią i potrzebują towarzystwa człowieka, przez co nie są rekomendowane osobom dużo podróżującym lub spędzającym większość dnia poza domem. Kapucynki należą również do zwierząt wyjątkowo inteligentnych, podatnych na szkolenia i tresury. Mogą reagować na imię, jak i przynosić niewielkie przedmioty. W ich wychowaniu należy pamiętać o tym, aby okazywać im odpowiednią czułość, zainteresowanie.

Choroby i długość życia: Kapucynki, jako zwierzęta egzotyczne, dzikie, będą potrzebować profesjonalnej opieki weterynaryjnej. Co do zasady małpki te są długowieczne – w warunkach domowych mogą żyć nawet 30 – 40 lat. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są one podatne na niektóre choroby ludzkie, takie jak przeziębienie, grypa czy opryszczka, które mogą być dla nich niebezpieczne.

Żywienie: Dieta kapucynek powinna pozostawać zbliżona do diety osobników żyjących na wolności. Nie może zabraknąć w niej zatem owoców, warzyw, orzechów, nasion, a także mięsa, w tym owadów. Produkty te muszą być świeże, nieprzetworzone.

Kapucynki cena – ile kosztuje kapucynka?

Cena małpki kapucynki z hodowli nie powinna być niższa niż 4000 – 5000 zł. Jest to dolna granica, od której można kupić tego osobnika. Małpka kapucynka może być jednak jeszcze droższym wydatkiem. Niektóre są oferowane za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Chodząca małpka kapucynka

Kapucynka tylko od zaufanego i sprawdzonego hodowcy

Zakup kapucynki wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia sprzedawcy. Powinien on nastąpić wyłącznie u licencjonowanych, zaufanych hodowców, specjalizujących się w hodowli kapucynek, którzy będą w stanie przedstawić dokumenty potwierdzające pochodzenie małpki oraz jej legalny, zatwierdzony pobyt w Polsce. Przypominamy, że kapucynka, jako gatunek egzotyczny, wymaga w naszym kraju rejestracji! Kolejnym czynnikiem, który powinien wzbudzić większą czujność u przyszłego właściciela, jest cena kapucynki. Nie należą one do zwierząt tanich, dlatego zbyt niska kwota oferowana przez sprzedającego może świadczyć w tym przypadku o m.in. pseudohodowli.

To może Cię również zainteresować

Rójka to naturalny proces, gdy część pszczół z królową opuszcza ul, tworząc nową kolonię, często wiosną. Ile kosztuje rój pszczół?

Przeczytaj więcej

Czy interesowało Cię kiedyś to, ile kosztuje modliszka? Modliszki naturalnie zamieszkują głównie tropikalne i subtropikalne rejony świata. W domowych warunkach, utrzymanie modliszki wymaga zapewnienia odpowiedniego terrarium, które naśladuje jej naturalne środowisko. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o cenie modliszki. Sprawdź!

Przeczytaj więcej

Zbożówki są znane z ich nieśmiałego charakteru i są zazwyczaj bardzo łagodne, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla początkujących miłośników gadów. Ile kosztuje wąż zbożowy?

Przeczytaj więcej

Poznaj ciekawostki o hodowli kapucynki w domu

Zobacz więcej zdjęć kapucynek

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *