Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje alpaka? Cena alpaki

Alpaka kosztuje

Średnio

4,200,00 zł

Cena min.

500,00 zł

Cena max.

10000,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena alpaki waha się z reguły w granicach 500,00 – 10000,00 zł, choć może osiągać jeszcze wyższe kwoty, w zależności od wieku, płci, rasy.

Jeśli interesuje Cię, ile kosztuje alpaka, z pewnością rozważasz otworzenie własnej hodowli. W Polsce ich liczba regularnie wzrasta, choć nadal są to zwierzęta, które możemy zaklasyfikować jako te mniej popularne. Stąd też, jeśli zakupisz je dla celów agroturystycznych, możesz spodziewać się dużego zainteresowania. Decyzja o hodowli alpak powinna zostać jednak poprzedzona nie tylko analizą finansową, ale i bliższym poznaniem samych osobników. Ich potrzeb, wymagań w zakresie żywienia, pielęgnacji, higieny. W tym artykule odpowiemy zarówno na pytanie, ile kosztują alpaki w Polsce, jak również przedstawimy pokrótce najważniejsze informacje o tych ssakach, niezbędne przed zakupem!

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
tuchów500,002024-04-15
gniezno6500,002024-03-15
nowe n/ wisłą1000,002024-01-18
baranów 2000,002023-12-15
gniezno5000,002023-12-11
łódź 1000,002023-10-05
szczecin 5000,002023-10-05
gdynia4000,002023-09-17
warszawa10000,002023-06-15
poznań7000,002023-05-14
alpaka

Alpaka – co to za zwierzę?

Alpaki to ssaki z rodziny wielbłądowatych, wywodzące się z Ameryki Południowej (z czego najwięcej żyje w Peru), gdzie są hodowane na całym kontynencie, głównie dla wełny i mięsa. Należą do zwierząt udomowionych, o wyglądzie łączącym w sobie cechy lamy i owcy. Ich import do Europy, a także w inne regiony świata, takie jak USA, czy Nowa Zelandia, nastąpił w latach 80. i 90. XX wieku. Światową populację tworzą dwie rasy alpak: Huacaya (około 85%) i Suri (15%).

Po co hoduje się alpaki?

Hodowla alpak cieszy się dużą popularnością w szczególności ze względu na futro tych zwierząt, wykorzystywane następnie w przemyśle tekstylnym i odzieżowym. Wełna pochodząca z alpaki wyróżnia się większą jedwabistością, delikatnością niż owcza. Jest w dodatku cieplejsza i hipoalergiczna. Poza runem z alpak pozyskuje się także mięso oraz mleko, choć te ostatnie jedynie w śladowych ilościach, ponieważ alpaki posiadają go znacznie mniej niż krowy.

Popularność hodowli alpak w Polsce wzrasta również z innych względów. Ssaki te są wyjątkowo cenne dla społeczeństwa, ponieważ należą do zwierząt terapeutycznych, co wynika z ich bardzo łagodnego usposobienia oraz wysokiej inteligencji. Alpakoterapia, bo tak nazywa się ta dziedzina zoologii, ma na celu wspomaganie osób z niepełnosprawnością. Jest formą rehabilitacji umysłowej i ruchowej. Przebywanie z alpakami wywiera także pozytywny wpływ na innych chorych, m.in. borykających się z depresją, czy też tych, u których stwierdzono ADHD lub autyzm.

W Polsce znana jest w dodatku hodowla alpak w celach turystycznych, gdzie zamieszkują one na mniejszych farmach lub w kameralnych ogrodach zoologicznych, z dostępem dla odwiedzających i możliwością dokarmiania oraz głaskania.

Małe stado alpak

Alpaka i jej wymagania hodowlane

Pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, rozważając hodowlę alpak, jest fakt, że są to zwierzęta stadne, tworzące grupy rodzinne. Osoby, które nie posiadają jeszcze ani jednej alpaki, powinny przygotować się dlatego na większy wydatek, wynikający z konieczności zakupu przynajmniej dwóch osobników.

Sama hodowla alpak nie jest natomiast ani wymagająca, ani przesadnie kosztowna. Są to ssaki trawożerne, dlatego  przez cały rok muszą mieć dostęp do trawy i siana. Ich dietę powinno wzbogacać się także o paszę, specjalne granulaty, warzywa.

Korzystne warunki bytowe zapewnią im przestronne pola, łąki, pastwiska (koniecznie ogrodzone), stanowiące ich teren wybiegowy. Zaletą hodowli alpak jest to, że nie mają one w zwyczaju niszczyć obszaru, na jakim przebywają, co jest zasługą miękkich poduszek na kopytach i dwudzielnej wargi. W związku z tym, że alpaki występują naturalnie na terenach górskich, dobrze znoszą mroźne zimy, mając zdolność do dłuższego utrzymywania ciepła. Nie zwalnia to jednak z konieczności przygotowania dla nich odpowiednich wiat i budynków sanitarnych, chroniących je m.in. przed deszczem.

Zabiegi pielęgnacyjne, jakich wymagają te zwierzęta, to natomiast w szczególności strzyżenie, korekta kopyt i zębów, odrobaczanie, szczepienie.

Ceny alpak w Polsce

Koszt alpaki w Polsce jest uwarunkowany w szczególności czynnikami takimi jak jej rasa, wiek, płeć. Cena małej alpaki, a więc kilkumiesięcznej, stanowi wydatek rzędu około 500,00 zł. Za dorosłe osobniki możemy zapłacić jednak więcej, w okolicach – 10000,00 zł. Jeszcze droższe będą natomiast alpaki z rasy Suri, jako że jest ona mniej liczna, rzadsza. W tym przypadku cena zwierzęcia może osiągać nawet kilkanaście tys. zł.

Raz jeszcze warto przypomnieć, że alpaki są zwierzętami stadnymi. Należy dlatego przygotować się na to, że profesjonalni i doświadczeni hodowcy mogą nie zdecydować się na sprzedaż tylko jednego osobnika, jeśli będzie miała to być pierwsza alpaka w hodowli nowego nabywcy.

To może Cię również zainteresować

Cena za psa rasy husky pozostanie zdeterminowana przez różne czynniki. Jeżeli marzysz właśnie o huskym, nie powinna być ona jednak wyłącznym kryterium jego wyboru. Koniecznie zapoznaj się także z usposobieniem tej rasy, jej wymaganiami w zakresie pielęgnacji, żywienia, wychowania, czy aktywności. My odpowiemy dzisiaj na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli ile kosztuje husky syberyjski – rasa psów należących do grupy szpiców. 

Przeczytaj więcej

Jamniki to niezwykle charakterystyczne, niewielkie psy z wydłużonym tułowiem i krótszymi łapkami. Rasa ta niegdyś wykorzystywana do polowań, dzisiaj znana jest przede wszystkim jako domowa. Marzysz właśnie o jamniku? Zobacz, czy jest to pies dla Ciebie oraz ile kosztuje jamnik!

Przeczytaj więcej

Golden retriever to jeden z psów najczęściej spotykanych w polskich domach, podobnie jak labrador. Każda osoba zastanawiająca się nad jego zakupem, będzie zainteresowana również tym, ile kosztuje szczeniak golden retriever. Jeśli Ty także marzysz o tym lojalnym, przyjacielskim i rodzinnym psie, ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje!

Przeczytaj więcej

Zobacz więcej zdjęć alpak

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *