Menu Zamknij
3 min czytania

Ile kosztuje ryż? Cena ryżu

Cena za kilogram ryżu to

Średnio

8,16 zł

Cena min.

1,49 zł

Cena max.

10,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena za 1 kg ryżu białego długoziarnistego waha się od około 1,49 do 10,00 zł.

Osoby dbające o zdrową dietę, jak i wszyscy smakosze kuchni orientalnej i meksykańskiej, z pewnością regularnie sięgają po ryż. Jeden z najpopularniejszych dodatków do wielu dań, który możemy wykorzystywać w szerokim zakresie, na wiele sposobów. Ile kosztuje ryż? Jaka jest obecnie cena za 1 kg ryżu? Sprawdźmy, na jaki wydatek trzeba się przygotować!

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
poznań10,002024-04-23
pabianice8,902024-01-20
lodz9,992024-01-20
lodz9,992024-01-20
wągrowiec9,892023-12-06
sławno1,492023-09-13
siedlce9,002023-02-01
gliwice6,002023-01-31
ryż

Ryż w codziennej diecie

Mimo że ryż nie jest znamienny dla tradycyjnej kuchni polskiej, obecnie stosujemy go na szeroką skalę. Ryż w codziennym obiedzie może zastąpić ziemniaki i zostać podany z mięsem i surówką. Jest także idealnym składnikiem do wielu zapiekanek i dań jednogarnkowych. Świetnie sprawdza się jako farsz do m.in. zapiekanych papryk lub innych przekąsek, roladek. Klasyczną potrawą właśnie na bazie ryżu jest risotto, czyli ryż z kurczakiem i warzywami. Ryż przyrządza się jednak nie tylko w wersji wytrawnej, ale i na słodko – z jabłkami i cynamonem, czy musami owocowymi.

Najpopularniejszą z wykorzystywanych odmian ryżu jest ryż biały, długoziarnisty o łagodnym i neutralnym smaku. Pasuje dlatego do wielu przepisów. Do innych spotykanych i używanych (jednak na trochę mniejszą skalę) odmian ryżu, należy ryż brązowy, jaśminowy, basmati, arborio, paraboiled. Wyróżnia się ponadto specjalny gatunek ryżu do sushi.

Ryż i jego właściwości zdrowotne

Ryż to produkt lekkostrawny, praktycznie pozbawiony tłuszczu. Stanowi doskonałe źródło dodających energię węglowodanów, a nawet białka. Jest także bogaty w witaminę B, która wspiera procesy metaboliczne i pracę układu nerwowego. W ryżu, zwłaszcza ryżu brązowym, znajdziemy ponadto błonnik pokarmowy wspomagający pracę jelit i zwiększający uczucie sytości.

Danie z ryżu

Ryż – cena za kilogram

Ile kosztuje kilogram ryżu? Cena kilograma ryżu białego długoziarnistego to wydatek rzędu około 1,49 – 10,00 zł,  w zależności od producenta i miejsca zakupu.

Ryż sprzedawany w takiej postaci stanowi alternatywę dla powszechnie znanego ryżu w plastikowych torebkach, standardowo pakowanego po 4 x 100 g. Kupno jednego kilograma ryżu będzie w tym przypadku rozwiązaniem tańszym.

To może Cię również zainteresować

Zastanawiając się nad podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej lodówki, nie sposób pominąć jednego produktu – masła. Nieocenionego, gdy każdego ranka przygotowujesz kanapki dla siebie i swoich bliskich, pieczesz, gotujesz. W związku z ostatnimi podwyżkami cen żywności może interesować Cię, ile kosztuje kostka masła? Z wydatkiem jakiego rzędu należy się liczyć?

Przeczytaj więcej

Ser mascarpone bez wątpienia jest doskonale znany wszystkim fanom kultowego, włoskiego deseru – tiramisu. To jednak tylko jedne z jego zastosowań! Co tak naprawdę skrywa się pod nazwą serka mascarpone? Gdzie można go wykorzystać? Ile kosztuje mascarpone? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Przeczytaj więcej

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Przeczytaj więcej

Sprawdź jak ugotować idealny ryż

Sprawdź przepisy z wykorzystaniem ryżu

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *