Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje ksylitol? Cena ksylitolu za kilogram

Koszt kilograma ksylitolu to

Średnio

45,00 zł

Cena min.

35,00 zł

Cena max.

60,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena ksylitolu za 1 kg waha się średnio od 35,00 zł do 60,00 zł.

Ksylitol jest znany w naszym społeczeństwie przede wszystkim jako zdrowszy zamiennik zwykłego, białego cukru. Bardzo często sięgają dlatego po niego osoby będące na diecie, jak i prowadzące zdrowy tryb życia. Czym dokładnie jest jednak ksylitol? Jakie są jego właściwości? Ile kosztuje ksylitol? Poznaj cenę ksylitolu za 1 kg!

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
kraków35,002023-12-11
opole60,002023-06-15
dąbrowa górnicza40,002023-06-13
ksylitol

Ksylitol – co to za słodzik?

Ksylitol, znany także pod nazwą cukru brzozowego, to substancja słodząca, która jest naturalnie występującym alkoholem cukrowym (zawiera cząsteczki cukru i alkoholu), pochodną ksylozy. Można go znaleźć w wybranych owocach i warzywach, ale zdecydowanie najczęściej wytwarza się go z drewna brzozowego (ksylitol fiński) lub kukurydzy (ksylitol chiński). W procesie otrzymywania tego słodzidła wykorzystuje się wodór i katalizatory.

Ksylitol fiński a ksylitol chiński – co je różni?

Pierwotnym ksylitolem, a więc tym, znanym najdłużej, jest właśnie ksylitol fiński, pozyskiwany z kory drzewa brzozowego, w której występuje w dużych ilościach. Z tego też względu przez długi czas ksylitol zwykło zamiennie nazywać się cukrem z brzozy. Pozyskiwanie, produkcja ksylitolu z brzozy jest dość łatwa, naturalna, niewywierająca wysoce szkodliwego wpływu na środowisko.

Ksylitol chiński to z kolei młodszy kuzyn ksylitolu fińskiego, którego produkcją zajmują się głównie Chińczycy. Co ważne, nie pozyskuje się go z kory drzewa brzozowego, a z kukurydzy. W związku jednak z tym, że nie występuje on w niej w aż tak dużych ilościach, jego produkcja staje się przez to bardziej skomplikowana, a w dodatku mniej ekologiczna. Na etapie wytwarzania ksylitolu chińskiego sięga się ponadto po produkty modyfikowane genetycznie. Można spotkać się dlatego z opiniami, że to ksylitol fiński jest tym, o najwyższej jakości.

Ksylitol i jego właściwości

Ksylitol ma kilka istotnych właściwości, które przesądzają o jego popularności i powodują, że jest on uważany za zdrowszy, lepszy zamiennik cukru białego. Należy do nich:

Słodkość i niska kaloryczność: Ksylitol jest słodki i jednocześnie niskokaloryczny. Właśnie z tego względu może być stosowany jako zamiennik cukru w diecie.

Niski indeks glikemiczny: Ksylitol ma niski indeks glikemiczny (IG = 8), co oznacza, że nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Tego rodzaju właściwość jest ważna dla osób z cukrzycą lub insulinoopornością. Dla porównania IG glukozy wynosi 100, a sacharozy 70.

Zmniejszenie ryzyka próchnicy: Ksylitol jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, znacząco ograniczając tym samym ryzyko powstawania próchnicy. Potwierdziła to również Agencja Żywności i Leków FDA.

Ksylitol w pojemniczku

Ksylitol i związane z nim zagrożenia

Ksylitol, podobnie jak i zwykły cukier, może być substancją powodującą uzależnienie. Mimo że jest mniej kaloryczny i nieco lepszy niż jego biały odpowiednik, to jednak fakt ten nie powinien stanowić zachęty lub pretekstu do stosowania go w nadmiarze.

Ostrożność przy wprowadzaniu ksylitolu do diety powinny zachować ponadto osoby mające problemy z jelitami, ponieważ nie fermentuje on w przewodzie pokarmowym, a jelicie grubym (stąd też nie jest szkodliwy dla naszej jamy ustnej). Z drugiej natomiast strony u niektórych osób może powodować przez to biegunkę, nudności lub powstawanie gazów. W takim przypadku należy wdrażać go powoli i stopniowo, w małych ilościach.

Ksylitol cena – jaki jest koszt ksylitolu brzozowego?

Cena cukru ksylitol jest najczęściej zróżnicowana. Wpływa na nią masa opakowania słodzidła, miejsce dokonywania zakupów, a także marka. Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że ze względu na swoje właściwości ksylitol jest produktem znacznie droższym niż zwykły cukier. W drugim przypadku za 1 kg zapłacimy maksymalnie kilka złotych. Gdy interesuje nas jednak zdrowszy zamiennik, musimy przygotować się na o wiele większy wydatek. Jaka jest w takim razie cena ksylitolu?

Za 1 kg klasycznego ksylitolu fińskiego (brzozowego) zapłacimy w Internecie w granicach 35,00 zł – 60,00 zł.

To może Cię również zainteresować

W czasach, w których zalewa nas masa przetworzonego jedzenia, a w większości produktów znajdziemy dodatek białego cukru, wiele osób, w trosce o swoje zdrowie, poszukuje zdrowszych zamienników niektórych składników. Jednym z nich jest właśnie erytrol, znany także pod nazwą erytrytol, stosowany jako alternatywa dla klasycznego, białego cukru. Jakimi właściwościami charakteryzuje się erytrol? Jaka jest cena erytrolu za 1 kg?

Przeczytaj więcej

Jajka pojawiają się w naszej diecie w różnych postaciach. Ze względu na szereg cennych właściwości warto sięgać po nie regularnie. Najlepiej jednak wybierać w tym celu jajka swojskie, od kur z wolnego wybiegu. Pod względem zawartości cholesterolu polecane są z kolei jajka od kurek zielononóżek, które zawierają go mniej. Ile kosztują jajka? Jaka będzie cena za 10 jaj?

Przeczytaj więcej

Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?

Przeczytaj więcej

Sprawdź czy warto zamienić biały cukier ksylitolem

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *