Menu Zamknij
3 min czytania

Tabliczki do znaków drogowych – przejrzyj ofertę ZnakiDrogowe24!

Oznaczenia drogowe to nie tylko znaki poziome i pionowe, ale także dodatkowe tabliczki do znaków. To elementy do oznaczenia poszczególnych miejsc w infrastrukturze drogowej, które informują m.in. o obszarze obowiązywania zakazu, nakazu oraz ewentualnych niebezpieczeństwach na drodze. Chcesz dowiedzieć się, jakie tabliczki do znaków drogowych obowiązują w Polsce i jak powinny być prawidłowo rozmieszczane w infrastrukturze drogowej? Przejdź dalej i dowiedz się więcej!

Perspektywiczny widok licznych francuskich znaków drogowych. Obraz koncepcyjny dla tła, ilustracja 3D

Jak prawidłowo umieszczać tabliczki do znaków drogowych?

W Polsce najważniejszym aktem prawnym dotyczącym prawidłowego rozmieszczenia tabliczek do znaków drogowych jest Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Powszechnie stosowane tablice do znaków drogowych mają kształt prostokąta z czarnym obrazem oraz tłem, które jest zgodne z grupą znaków, które uzupełniają. Takie elementy dodatkowe do oznaczenia dróg publicznych umieszczamy tuż pod znakami pionowymi na wybranych konstrukcjach wsporczych, np. dedykowanych słupach.

Atrakcyjną ofertę tabliczek do znaków drogowych znajdziemy w sklepie online pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Tabliczki-do-znakow-drogowych-T/287.

Najpopularniejsze tabliczki do znaków drogowych

W publicznej infrastrukturze drogowej możemy spotkać się z różnymi tabliczkami uzupełniającymi znaki drogowe. Te z oznaczeniami T-1, T-2, T3 dotyczą informacji o tym, jaka jest długość np. tunelu, niebezpiecznego odcinka jezdni, a także o końcu i początku strefy określonej znakami drogowymi.

Dodatkowo tablice do znaków drogowych obejmują też znaki np. A-7 oraz B-20. W ten sposób kierowcy pojazdów poruszających się po drogach wiedzą, kiedy muszą ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego – tutaj zastosowanie znajdują tabliczki o oznaczeniach T-6.

Pozostałe tablice do znaków drogowych, które warto znać to:

  • T-15 – informująca o miejscach częstych wypadków samochodowych,
  • T-16 – tabliczka, która wskazuje na miejsca wyjazdu pojazdów uprzywilejowanych,
  • T-12 – podłużny uskok nawierzchni, stosowana głównie w miejscach prowadzenia robót drogowych.

W Polsce często spotykamy się też z tabliczkami do znaków, które informują, jakich pojazdów dotyczy dany znak drogowy. Tutaj stosujemy tabliczki o numerach T-23 wraz z rozszerzeniami w postaci liter.

W jakich miejscach stosujemy tabliczki uzupełniające do znaków drogowych?

Infrastruktura drogowa jest na tyle rozbudowana, że same znaki drogowe byłyby niewystarczające, aby zapewnić uczestnikom ruchu drogowego pełne bezpieczeństwo. Głównie dlatego wprowadzono tabliczki do znaków drogowych, które dotyczą:

  • sposobu parkowania na miejscach parkingowych,
  • oznaczenia dróg płatnych,
  • wskazywania odcinków dróg niebezpiecznych,
  • informowania o pomiarze prędkości,
  • granic państwa,
  • obecności pojazdów uprzywilejowanych.

Istotna funkcja tabliczek to także informacje kierowców o miejscach, gdzie często występują wypadki i kolizje. Dzięki temu osoby poruszające się drogami publicznymi mogą zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. W niebezpiecznych miejscach często pojawiają się także znaki zakazu. Jeśli działasz jako zarządca drogi, możesz potrzebować takich oznaczeń. Znajdziesz je w ofercie na: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_zakazu.

Ile kosztują tabliczki do znaków drogowych?

Ceny poszczególnych tabliczek do znaków drogowych są uzależnione od wielkości oraz przeznaczenia elementu uzupełniającego. Średnio możemy przyjąć, że koszt zakupu jednostkowej tabliczki powinien oscylować w granicy od 50 do 150 złotych.

Jeśli zamawiamy większe ilości znaków drogowych ze sklepu Znakidrogowe24, możemy liczyć na kompleksowe doradztwo, a także możliwość odebrania złożonego zamówienia w siedzibie na terenie Warszawy.

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *