Ile kosztuje mleko w proszku? Cena mleka w proszku
Cena mleka w proszku za 500 g wynosi średnio około 25 zł. Tyle zapłacimy za mleko popularnych marek mleczarskich.
Mleko w proszku to produkt znany już od XIX wieku, a dokładnie roku 1855, w którym to opracowano technologię jego pozyskiwania. Mimo że wielu z nas może utożsamiać je przede wszystkim z mlekiem podawanym niemowlakom, tak naprawdę spotykamy się z nim na co dzień, w różnego rodzaju produktach spożywczych, głównie słodkościach. Ile kosztuje mleko w proszku? Czy warto stosować je w kuchni zamiast zwykłego mleka?
Jak powstaje mleko w proszku?
Mleko w proszku jest produktem spożywczym, przetworem mlecznym w postaci suchego, biało-kremowego proszku o słodkim smaku. Do powstania mleka w proszku dochodzi na skutek odparowania niemal całej wody z mleka krowiego. W wyniku tego procesu mleko w proszku staje się bardziej trwałe, łatwiejsze w przechowywaniu i transportowaniu niż zwykłe mleko w płynie.
Jakie są zalety i wady mleka w proszku?
Do zalet mleka w proszku należy w szczególności jego znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia w porównaniu z płynnym mlekiem. Sproszkowana forma ułatwia także jego przechowywanie i transport – tego typu mleka nie trzeba trzymać w lodówkach, w odpowiednio niskich temperaturach. Może okazać się dzięki temu wygodnym zamiennikiem tradycyjnego mleka w podróży lub w sytuacjach, w których dostęp do płynnego napoju będzie ograniczony.
Mleko w proszku jest ponadto dobrym źródłem białka, witamin i minerałów, takich jak wapń, magnez, niacyna, witamina A, C, czy D, choć zawiera ich oczywiście mniej niż jego płynny, naturalny odpowiednik.
Należy jednak zauważyć, że niektóre mleka w proszku mogą zostać wzbogacone w niezdrowe dodatki, takie jak cukier lub sztuczne aromaty. Przed zakupem warto sprawdzić dlatego etykietę produktu, aby upewnić się, że zawiera tylko te składniki, których szukasz. Szkodliwym składnikiem mleka w proszku są w dodatku oksysterole, czyli utlenione formy cholesterolu, które powodują m.in. miażdżycę.
To, o czym warto również pamiętać, to znacznie większa kaloryczność mleka w postaci sproszkowanej. W 100 g tego produktu może znaleźć się nawet 500 kcal!
Mleko w proszku – zastosowanie
Mleko w proszku jest stosowane w wielu celach kulinarnych, w przemyśle spożywczym i cukierniczym, głównie do zagęszczania kremów i sosów. Wykorzystuje się je do przygotowywania ciast, batonów, koktajli, lodów, jogurtów i innych deserów. Może być również dodawane do kawy lub herbaty jako zamiennik mleka w płynie.
Mleko w proszku cena
Ile kosztuje mleko w proszku? Ceny są w tym przypadku bardzo zróżnicowane. Zależą nie tylko od wagi, czy producenta, ale i przeznaczenia. Wyższych cen mleka w proszku należy spodziewać się w odniesieniu do produktów dedykowanych niemowlakom dzieciom.
Za 500 g mleka w proszku popularnych marek spożywczych, takich jak Łaciate, czy Mlekovita, zapłacimy średnio około 25 zł.
Poza standardowymi, „sklepowymi” wagami mleko w proszku bywa sprzedawane jednak w znacznie większych ilościach. Przykładowo cena za 25 kg mleka w proszku wynosi około 700 zł!
To może Cię również zainteresować
Papryka należy do najpopularniejszych warzyw całorocznych, o wszechstronnym zastosowaniu. Idealna do kanapek, sałatek, dań obiadowych, a także jako zdrowa, chrupiąca przekąska między posiłkami. Jaka jest teraz cena papryki? Ile kosztuje kilogram papryki czerwonej? Sprawdź!
Jajka pojawiają się w naszej diecie w różnych postaciach. Ze względu na szereg cennych właściwości warto sięgać po nie regularnie. Najlepiej jednak wybierać w tym celu jajka swojskie, od kur z wolnego wybiegu. Pod względem zawartości cholesterolu polecane są z kolei jajka od kurek zielononóżek, które zawierają go mniej. Ile kosztują jajka? Jaka będzie cena za 10 jaj?
Mąka to niezastąpiony, podstawowy składnik każdej kuchni. Nie sposób zliczyć już nawet możliwości jej zastosowania, a także jej różnych rodzajów! Pojawia się zatem pytanie, ile kosztuje mąka? Jaka jest obecnie cena za 1 kg mąki?
Zobacz jak powstaje mleko w proszku
Przeczytaj również
Jak przydatny był artykuł?
Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.