Menu Zamknij
4 min czytania

Ile kosztuje kawior? Cena kawioru

Cena kilograma kawioru to

Średnio

225,00 zł

Cena min.

50,00 zł

Cena max.

600,00 zł

Podaj cenę w swoim mieście

Cena kawioru za kg waha się od około 50,00 zł do nawet 600,00 zł.

Kawior to jeden z tych produktów, który zdecydowana większość z nas utożsamia z luksusowym. I jest to jak najbardziej prawidłowe przekonanie, ponieważ to właśnie biały kawior z jesiotrów albinosów plasuje się w czołówce najdroższych pokarmów świata! Mimo wysokiej ceny kawior nie należy jednak wcale do przysmaków rzadkich, czy trudnodostępnych. Czym dokładnie jest kawior? Jakie ma właściwości? Ile kosztuje kawior za kg? Poznaj ceny kawioru w Polsce!

Historia zmiany cen w czasie

MiastoCena (zł)Data
olsztyn 260,002024-01-09
poznań140,002023-12-11
krakow200,002023-12-03
warszawie 50,002023-11-22
warszawa600,002023-06-12
gniezno100,002023-06-07
kawior

Kawior, czyli…

Solona ikra, a więc komórki jajowe ryb. Kawior wytwarza się m.in. z ryb jesiotrowatych (kawior rosyjski lub czarny), dorszowatych (kawior norweski), łososiowatych (kawior czerwony), pstrągów (kawior złocisty).

Najpopularniejszym rodzajem kawioru pozostaje pierwszy z wymienionych powyżej, a więc kawior czarny. W zależności od wybranej odmiany możemy spodziewać się oczywiście innych doznań smakowych oraz innej ceny.

Właściwości kawioru

Kawior jest bogaty w szczególności w dwa kluczowe dla funkcjonowania naszego organizmu pierwiastki – sód i potas. Pierwszy z nich odpowiada za właściwe ciśnienie tętnicze krwi, a także objętość płynów. Wspiera układ nerwowy, mięśniowy i pokarmowy. Potas, który jest związany z sodem i jednocześnie stanowi jego antagonistę, również uczestniczy w gospodarce wodno-elektrolitowej oraz utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Wspomaga pracę mięśni, bierze udział w procesie budowy białek. W kawiorze znajdziemy ponadto białko, witaminę B12, wapń, czy magnez.

Kawior i jego zastosowanie

Kawior utożsamia się głównie z produktem spożywczym klasy premium – wyjątkowym rarytasem serwowanym w najlepszych restauracjach. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie, ponieważ kawioru na szeroką skalę używa się także w kosmetyce! Dzięki temu, że stanowi on cenne źródło m.in. aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, przyspiesza regenerację naskórka i odnowę komórek, poprawiając tym samym wygląd i kondycję naszej skóry. Dla kosmetologii ważnym składnikiem kawioru pozostaje również m.in. białko, fosfor, magnez, cynk, jod.

Przekąski z dodatkiem kawioru

Jak spożywać kawior?

Kawior podaje się na różne sposoby, jednak za najpopularniejszy uznaje się kawior w połączeniu z pieczywem (w szczególności tostami). Należy pamiętać, że kawioru nie powinno się rozsmarowywać. Poza tostami kawior można serwować również z blinami, jajkami na twardo, a także jako dodatek do sushi. Z napojów na uwagę zasługują głównie alkoholowe trunki, takie jak koniak, szampan, wino.

Kawior cena – ile kosztuje kawior?

Ceny kawioru za kg są bardzo zróżnicowane, w zależności od interesującej nas odmiany. Mogą rozpoczynać się już od około 50,00 zł za kg i osiągać nawet 600,00 zł. za kg.

Oczywiście w sklepach kawior nie jest sprzedawany w takich ilościach, a znacznie mniejszych opakowaniach, mających przeważnie około 50 g – 300 g. Koszt takiego kawioru będzie wydatkiem wahającym się średnio od około 20 zł do 100 zł.

Wyjątek od powyższych stanowi wspomniany we wstępie biały kawior z jesiotrów albinosów, którego cena za 1 kg oscyluje obecnie w okolicach rekordowych 300 tys. zł.

To może Cię również zainteresować

Pewne produkty goszczą w naszych kuchniach regularnie i po prostu muszą tam być. Do jednych z nich należy właśnie cebula. Niezastąpiony dodatek do wielu rozmaitych dań – mięsa, zup, warzyw, sałatek. Cebula doskonale wzbogaca smak potraw, a przy tym dostarcza naszemu organizmowi szereg dobroczynnych witamin i minerałów! Ile kosztuje kilogram cebuli?

Przeczytaj więcej

Papryka należy do najpopularniejszych warzyw całorocznych, o wszechstronnym zastosowaniu. Idealna do kanapek, sałatek, dań obiadowych, a także jako zdrowa, chrupiąca przekąska między posiłkami. Jaka jest teraz cena papryki? Ile kosztuje kilogram papryki czerwonej? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

Awokado to charakterystyczny owoc, który stopniowo zyskuje coraz to większą popularność w naszej kuchni. Mimo że dla wielu nie jest on szczególnie smaczny, kluczem pozostaje w tym przypadku jego odpowiednie przygotowanie i doprawienie! Po awokado warto sięgać jednak przede wszystkim z innego względu – szeregu jego dobroczynnych właściwości. Jakich? O tym poniżej! Odpowiemy również na pytanie, ile kosztuje awokado za sztukę i kg!

Przeczytaj więcej

Dowiedz się skąd wynika wysoka cena kawioru

Jak przydatny był artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *